Tekst preuzet sa vino.rs
Vinarija Draganić se nepretenciozno ali s punim pravom svrstala u vodeće adute Šumadije. Prvo nesvakidašnjim za Srbiju sortama, potom sjajnom pozicijom na vrh Lipovca kao verovatno najvinskijeg sela Šumadije.
Zanimljivom arhitekturom i sve boljim vinima nametnula se među vodeće domaće vinarije u pravom smislu reči. Taj smisao očituje se i u gotovo neprestano punoj degustacionoj dvorani koja se od degustacionih vinskih sala razlikuje upravo terminom „dvorana“.
Prostor u kombinaciji kamena, granita, beline, drvenog i metalnog nameštaja otvorenih linija, prepun je svetla i pruža pogled na okolne planine. On je samo srce objekta zauzimajući gotovo čitav parter čime privlači veliki broj radoznalaca koji odmah po dolasku, i pre nego krenu da se dive položaju, arhitekturi, vinogradima i čempresima, traže palavu ili sanđoveze.
Ta vina koja su bacila prvi „mamac“ još pre završetka vinarije dok danas „kvalitet mora da se podrazumeva, on uopšte nije tema vinskih razgovora“, kaže Srđan Draganić, domaćin i vlasnik vinarije dok pijemo kompleksnu bombu tropskog voća, šardone Kontura 2021.
Vina koja smo probali svežinom prate ovu atmosferu širine idealne za opuštanje. Precizna, kao odraz savršene tehnološke opremljenosti jedan nivo niže gde su i prerada i barik podrum krajnje automatizovani.
Tu su jedinstveni sistemi za prečišćavanje vode, mikrooksigenator priključen na nekoliko tankova, podstanica za rashlađivanje gde čileri obaraju temperaturu sa 30° na 4° Celzijusa za desetak minuta. Ove vrele 2024. godine to je bilo od izuzetne važnosti.
Elegantne i privlačne etikete vina krase wine shop koji se uklapa u savršen spoj eksterijera i enterijera, no čini se da tajna ekskluzivnosti leži u jednoj rečenici:
-Ovo je vinarija malih otklona – objašnjava Draganić. – U selu Lipovac postoji devet ili deset već poznatih i priznatih vinarija a mi smo među najmlađima i zato drugačijim pristupom privlačimo pažnju. Imamo jednostavnu ali aromatski i telom bogatu belu Trivina kupažu sovinjona, palave i kolombarda za svežinu. Crveni Bard 2021 čine po pola merlo i kaberne 50:50 uz mali dodatak rebo sorte kao kombinacije merloa i teroldega. Palava se nenormalno traži a svega 4% hamburga je u bakarnom rozeu L’Una Rose 2023 uz dominantni sanđoveze, kaberne sovinjon, fran i merlo.
Ti mali neobični dodaci, baš kao gastronomsko iznenađenje ljutih zrna grožđa iz turšije što se sjajno slažu uz domaće šumadijske specijalitete i popularnog superšumadinca „Kavaljera“, to su ti mali otkloni zbog kojih su ovde svakoga dana punih kapaciteta. U sjajnoj atmosferi i uz pucketanje vatre u velikom kaminu neprestano se smenjuju ekipe: glumci, muzičari, poznata lica. Mnogima je ovo i mesto idealno za fotkanje.
Navraćaju redovno košarkaške legende koje vole da piju sanđoveze. Bude tu i pravih malih muzičkih ugođaja koje vode podrumar Branko Jevtić i enološkinja Jelena, neprestano se nešto dešava.
A u podrumu kapaciteta sudova oko 60.000 litara ne preovladava barikiranje, nije to Draganićev željeni stil. Samo određeni procenat drveta čisto da uobliči vina, kaže Jevtić dok obilazimo čelične sudove i najfiniju francusku i američku burad.
-To je ujedno znak da su vina od savršenog grožđa jer malo barika ne ide uz loše grožđe dok većim barikiranjem mnogi prikrivaju nešto što nedostaje vinu. Uglavnom je to francuski i američki hrast koji najviše prija sorti sanđoveze jer sam po sebi ima reske tanine, a poenta kod sanđovezea je da ga držimo maksimalno osam do devet meseci u drvetu i pratimo ga sve vreme samo da uzme vanilne tonove.
Bard 2021 koji je inače na tržištu u boci, ovde na izvoru je čak i bolji. Duže odležavanje još će ga dodatno omekšati a izuzetna voćnost ljubičastih tonova višnje već je ubedljivo u prvom planu.
Perjanicu kuće sortni sanđoveze Miracolo Superiore 2021, koji nastaje tako što se od svih barika izabere najbolji, probamo iz bureta u kome obično provede 24 meseca. Na nosu se oseća čokolada i mada slast postoji, američki novi barik nije uneo previše vanile već se sve svodi na tu čokoladu u završnici izuzetnog vina.
Prethodna berba iz korišćenog Radu barika koje daje manje uticaja drveta, danas nakon odrađene malolaktike i odležavanja, nudi sveže džemaste note, bukvalno kao da jedete krem sladoled od šumskog voća.
-Godišnje preradimo do 35.000 boca. Ove godine je u okolini bilo malo problema sa gradom no mi smo baš dobro prošli s crnim grožem – ispraća nas Jevtić iz podruma. – Biće kabernea i merloa, sanđovezea, sovinjona ali i palave, sve zajedno oko 25.000 litara.
Dok se veče lagano spušta na Oplenac i okolne vrhove, vinarija Draganić sve više podseća na kakav čarobni živi brod koji širom otvorenih velikih očiju brodi oblacima. Uz vrhunsko meze i cuvee sanđovezea, merloa i kaberne sovinjona Cavalier 2021 čiji se divan zreo miris crvenog voća širi iznad sočnog tela visokih kiselina i uglačanih tanina, Draganić otkriva svoje misli.
-Imamo predivne terase, čudesan pogled, širimo vinograde. Ovo je mali raj na zemlji, ko dođe, uveriće se.